Söğüt;

İNGİLİZCE- Willow
LATİNCESİ: Salix Alba
GEZEGENİ: Ay
ELEMENTİ: Su
BURCU: Yengeç, Balık
TANRI VE TANRIÇASI: Artemis, Selena, Diana, Sin, Circe, İsis, Persefone, Hekate
SEMBOLİZMASI: Aşk etkilerini artırma, Korunma, tedavi
BEDENSEL YARARLARI: Dahilen yatıştırıcı kuvvet verici, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını giderici. İdrar yollarındaki taşların düşürülmesinde yardımcı olur. Kanamaları durdurucu etkinin yanı sıra adet kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir. Mikrop öldürücüdür.
TARİHÇESİ: Söğüt insanlık tarihi kadar eskidir. Çin, Mısır, Asur, Yunan tıbbında kullanılan ağaç Hipokrat’tan Galen’e kadar pek çok antik dönem hekimi tarafından kullanılmıştır. Antik çağda, binlerce yıl sonra aspirin olarak tanıdığımız söğüt’ün ana maddesinin etkileri biliniyordu.. Söğüt ağacı kabuğundaki aktif madde Salisin’dir. Kristal formu ilk olarak 1828′de Fransız eczacı Henri Leroux tarafından izole edilmiştir. Saf formu İtalyan kimyager Raffaale Piria tarafından elde edilmiştir.
 
HAZIRLANMA VE KULLANMA;.
Sıcak Suda Demleme: Taze yada kurutulmuş bitki bir cam kaba konur kaynatılmış su üzerine dökülür çok bekletmeye ihtiyaç yoktur süzülür çay açık renkli olur.
Söğüt kökü, gerekli görülen süre boyunca soğuk suda bekletildikten sonra, kısa süre kaynatılır ve 3 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Günlük çay miktarı bir termosa konur ve gün boyunca ağır ağır yudumlayarak içilir.
Bitkinin Öz suyunu çıkarma; Bitkilerin taze özsuları, damla biçiminde kullanılmaya veya hasta organları nemlendirmeye uygundur. Bu özsular, evlerde kullanılan meyva sıkma aleti ile de elde edilebilirler. Bitkilerin özsuyu her gün taze olarak sıkılabilir. Ağzı iyice kapalı küçük renkli şişelerin içinde, buzdolabında bir kaç gün saklanabilir.
Merhem Hazırlama; İki avuç taze bitki kıyılır 500 gr badem yağını ocakta kızdırın içine bitkileri atın ve karıştırın. 1, 2 dk sonra ateşten alın bir kavanoza koyup bir gün  buzdolabında bekletin. Ertesi gün tekrar ocakta ısıtılır daha sonra tülbentten süzülerek şişeye konur.
Bitki yağı hazırlamak ;, çiçekler veya yapraklar gevşek biçimde bir şişeye doldurulur ve bitkilerin iki parmak üstüne çıkacak miktarda, badem yağı eklenir. 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda bekletildikten sonra tülbentten geçirilerek süzülür.
 Söğüt Tentürü: Bir avuç kuru söğüt kabuğunu ince kıyarak  ¼ litre votkanın içinde 14 gün dinlenmeye bırakın sonra süzün. İhtiyaç duyuldukça 1 çay kaşığı tentürü bir fincan suya karıştırıp içebilirsiniz.
 
Bu yazı Ana Sayfa kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.