Tanrının Kutsal Anatomisi;

Kozmik Bilincin Üstün İnşası
 Altın Şafak Hermetik Cemiyeti üyesi ve Aleister Crovvleyin majikal oğlu Frater Achad nam-ı diğer Charles Stansfield Jonesin, Hermetik geleneğin önde gelen isimlerinden olarak kendi çağını bir hayli aşan bu kitabı, günümüzde de Kabala konusundaki çalışmalara ışık tutacak nitelikte. Tanrının evreni ve insanı kendi suretinde yarattığı düşüncesini Hermetik Kabala anlayışı içinde tekrar yorumlayan bu yapıt, İnsan ve Yaşam Ağacını aynı düzlem içinde ele alıyor. Buna göre, İnsan Yaratıcının on görünüşünden (SefirotJ ibaret ve evrenin yaşayan bir kopyası olduğundan, evren içindeki birliğin ve işleyen bütünlüğün de bir sembolüdür. Bu sayısal, sözel ve geometrik sembolizmin ışığında, YaşamAğacının pek çok formülayonuna yer veren eser, bizleri sınırsız boyutlara ulaşan yaratılış düzeninden yola çıkarıp Sefirotların gizemli labirentlerinden geçirerek mikrokozmos ve makrokozmos arasında ufuk açıcı bir yolculuğa çıkarıyor.
“…tezahür eden evrenin HARİCİ (yani dışı) Nuitin Sonsuz Bedenidir. Her şeyin MERKEZİNDE, Sonsuzca Küçük ve yayılmamış Hayat Özü ya da Hadit bulunur. Nuitin Hadite doğru büzülmesi ve Haditin Nuit içerisinde genişlemesi daimi güçlerdir. Sonlu Evren ya da Ra-Hoor-Khuit, Hep-dirilen Oğul, her zaman için tam Sonsuzca Büyük ve Sonsuzca Küçük Arasında yer alan Durmaksızın Genişleyen Çember tarafından sınırlanır.”
“İnsanda hem sonlu hem de sonsuz bütün bu olasılıkları görürüz. Varlığının gerçek merkezi, temsilcisi Saf Tinsel Işığın minik bir kıvılcımı olan Hadit tır. Zihinsel Bedeninin Özdeği ise ancak Evrenin Bağlarıyla sınırlıdır ve bunlar Sonsuzluğa doğru geri çekilirler.”
 
Yazar: Frater Achad (Charles Stan Jones)
Yayınevi: Mitra Yayınları
Çevirmen: Özgür Umut Hoşafçı
Sayfa sayısı: 134
ISBN: 9786055752170
Basım tarihi: Ağustos 2011
Kategori: Ezoterizm / Metafizik / Sembol
Satın almak için: http://www.hermeskitap.com/catalog/product_info.php?products_id=59090
Bu yazı Ana Sayfa kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.